facebook instagram

CZY TU – CZY… TAM? BILIOTEKA W KRYNICY-ZDROJU – DOBRY ADRES DLA KULTURY

Data od: 2015-03-14 do: 2015-04-30

W Krynicy-Zdroju ruszył projekt „Czy/tu/czy/tam? Biblioteka międzypokoleniowe centrum wymiany kulturalnej.” - zintegrowany cykl wydarzeń zachęcający uczestników do korzystania z oferty Biblioteki Publicznej w Krynicy-Zdroju. Warsztaty, Konkurs Filmowy, Performatywne Czytania Dramatów z gościnnym udziałem wybitnego aktora Jerzego Treli to tylko część atrakcji, które czekają na uczestników.

 

Koncepcja projektu polega na zachęceniu jak najszerszego grona mieszkańców Powiatu Nowosądeckiego, zwłaszcza: Krynicy-Zdroju, Tylicza i Berestu do korzystania z oferty Biblioteki. „Chcemy aby to miejsce było pojmowane jako nowoczesne, modne centrum życia kulturalnego - jednoczące wszystkich, którzy czytają, bez względu na wiek, status społeczny, uzdolnienia czy zainteresowania.”  - mówi koordynator projektu Karolina Fortuna.

 

W założeniach merytorycznych projekt pojmuje słowo jako punkt wyjścia do tworzenia obrazu – w wyobraźni, na scenie, ekranie czy ilustracji. Zachęca do obcowania z trzema rodzajami literackimi: epiką, liryką i dramatem.

 

„Czy/tu/czy/tam?” to cykl działań stworzony z myślą o mieszkańcach w każdym wieku.  Od kwietnia do lipca, dorosłych i seniorów zaprasza na cztery spektakle parateatralne - Performatywne Czytania Dramatów w wykonaniu zawodowych aktorów krakowskich teatrów. Gościem specjalnym jednego z czytań będzie wybitny polski aktor -  Jerzy Trela.

Najmłodszych wraz z rodzicami organizatorzy zapraszają na letnie warsztaty ilustratorskie prowadzone przez malarkę, wykładowcę ASP im. Jana Matejki w Krakowie, Iwonę Siwek-Front. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

 

Dla młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Sądeckiego czekają atrakcyjne nagrody w Konkursie na Ekranizację Ulubionej Powieści.  

„Ekranizacja”, „powieść” – duże słowa. W rzeczywistości chodzi o coś bardzo prostego. Nakręcić film można niemal wszystkim: telefonem, tabletem, aparatem fotograficznym, kamerką internetową. Wystarczy dobry pomysł i prawdziwa chęć podzielenia się swoim wyobrażeniem z innymi.” – mówi Fortuna. Organizatorzy dają pełną wolność w interpretacji danego dzieła. Można wykorzystać całą historię lub wybrany, najbardziej poruszający fragment. Konwencja filmu też nie jest niczym ograniczona: horror, dokument, video-art, animacja, teledysk… wszystkie typy dozwolone. Ważne by film korespondował z dziełem literackim –przedstawiał historię, oddawał jej nastrój bądź stanowił autorski komentarz.

 

 

Szczegółowe informacje oraz regulaminu konkursu  znaleźć można na stronach: www.czytuczytam.pl oraz www.bibliotekakrynica.pl , a także bezpośrednio w oddziałach Biblioteki na terenie Krynicy-Zdroju, Tylicza i Berestu. Przedsięwzięcie, dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest tworzone we współpracy z Fundacją Sztuka Teatru.