Koncert Krynickiej Orkiestry Zdrojowej z udziałem sopranistki Aleksandry Szmyd -3.12.2016r.

Data od: 2016-11-18 do: 2016-12-03

Zapraszamy w najbliższą sobotę 3 grudnia do Pijalni Głównej

 

 

Koncert wyjątkowo rozpocznie się o godz. 11.00 zamiast o 10.30

Wstęp wolny

 

 

Aleksandra Szmyd urodziła się 21 marca 1992 roku w Krośnie. Od najmłodszych lat jej życie związane było z muzyką. W wieku 6 lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie w Prywatnej Szkole Muzycznej Pro Musica w Krośnie. W tej samej szkole w 2011 roku ukończyła z wyróżnieniem klasę śpiewu.


Grę na fortepianie kontynuowała w Społecznej Szkole Muzycznej II stopnia w Krośnie, otrzymując
w 2011 roku dyplom z wyróżnieniem. Obecnie jest studentką Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W tym roku w czerwcu z wyróżnieniem ukończyła licencjat na Akademi Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu Prof. Ryszarda Karczykowskiego i dr hab. Katarzyny Oleś-Blachy. We wrześniu 2016 r. rozpocznie studia magisterskie na wiedeńskim Uniwersytecie Musik und Kunst na wydziale Opera Master’s Programme.

 

Aleksandra aktywnie uczestniczyła w wielu kursach wokalnych prowadzonych m.in. przez prof. Ryszarda Karczykowskiego w ramach Kursów Mistrzowskich Techniki i Interpretacji Wokalnej w Radziejowicach, prof. Edith Lienbaher, prof. Nielsa Muusa, prof. Petera Edelmana w ramach isa Opera Vienna, Hao Jiang Tian, maestro Massimiliano Muralli, prof. Bożenę Harasimowicz, Katcherinę Chu, Marianne Cornetti, Michaela Sylvester, maestro Leonardo Catalanotto, prof. Jadwigę Romańską. W 2015 r. wygrywając przesłuchania, które odbywały się m. in. w Bolonii i Nowym Jorku, dostała się na międzynarodowy iSING festiwal w Republice Ludowej Chin, nad którym honorowy patronat objął Placido Domingo. Była główną solistką podczas koncertów w Suzhou Culture Art Centre występując z Philharmonic Symphony Orchestra w Suzhou, Shanghai Symphony Hall śpiewając z Shanghai Symphony Orchestra pod dyrekcją Maestro Yu Long, a także na koncercie w Grand Hangzhou Theatre. Koncert z Szanghaju był retransmitowany przez międzynarodową telewizję Medici TV. W tym samym roku, była uczestniczką isa Opera Vienna, gdzie wystąpiła w roli Zuzanny w operze „Wesele Figara”, a także w koncertach muzyki operowej w Schlosstheater Schönbrunn. Była solistką na Gali Operowej, organizowanej przez Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach. Występowała również z Capellą Cracoviensis w oratorium „Izrael w Egipcie” w NOSPR w Katowicach, a także została zaproszona na Akademię Bachowską, występując wraz z Capellą w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Uczestniczyła również w Sopockim Festiwalu Dni Sztuki Wokalnej. Była główną solistką w spektaklu Diversity Rock Opera, który wystawiono na deskach Opery Krakowskiej, a także w spektaklu Musicalowa Podróż Poza Horyzonty w Teatrze Ludowym w Krakowie. Pomagała osobom niepełnosprawnym, m.in. uczestnicząc w Wieczorze Muzyki Filmowej na rzecz Fundacji Jaśka Meli „Poza Horyzonty”.

 

Otrzymała wiele nagród jako pianistka i wokalistka. Do najważniejszych można zaliczyć: Złoty Medal na konkursie pianistycznym Musicale de France w Paryżu, Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu „Kiepura Fest” w Sosnowcu, na którym zaprezentowała swoją własną kompozycję, III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Gulio Perottiego w Niemczech. Otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Krosna przyznawaną osobom wyjątkowo zasłużonym artystycznie.
W 2015r. otrzymała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia
w dziedzinie śpiew klasyczny oraz Nagrodę Kaszta Gutenberga w kategorii muzyka poważna.

 

 

 

Najbliższe wydarzenia