„Koncert wiedeński” w Krynicy Zdroju - 23.02.2017r.

Data od: 2017-02-07 do: 2017-02-23

Fundacja Ars Activa, na zakończenie karnawału 2017, zaprasza na „Koncert wiedeński”, który odbędzie się w czwartek 23 lutego 2017 r (Tłusty czwartek) o godz 19:00 w Sali Balowej Starego Domu Zdrojowego w Krynicy Zdrój.

 

W programie koncertu między innymi walce J.Straussa, tańce węgierskie J. Brahmsa oraz perełki muzyki salonowej F.Kreislera i W.A. Mozarta w wykonaniu Mariusza Monczaka – skrzypce i Gajusza Kęska – fortepian.

 

MARIUSZ MONCZAK – skrzypce. Po wyjeździe na kontynent amerykański studiował w Nowym Jorku i w Montrealu gdzie otrzymał tytuł magistra i doktora w dziedzinie muzyki. Obecnie prowadzi aktywną działalność koncertową. Grał w najbardziej renomowanych salach jak: Avery Fisher Hall Lincoln Center i Carnegie Hall w Nowym Jorku, Place des Arts w Montrealu, Sala Unii w Rotterdamie, Konserwatorium Moskiewskim. Jako solista i kameralista występuje z licznymi orkiestrami między innymi Montreal Chamber Orchestra, Young Virtuosi of Montreal, Nouvelle Ensemble Moderne, Concordia Symphony Orchestra, Brandenburg Symphony Orchestra, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus oraz Zielonogórską, Białostocką i Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Występuje z wybitnymi muzykami i współpracuje ze współczesnymi kompozytorami jak: Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki, Denis Gougeon, Andre Prevost i inni. Dokonał wielu prapremier, większość z nich nagrały kanadyjskie stacje radiowe Radio Canada i CBC 2 w Toronto. Nagrywa dla radia, telewizji oraz na płyty dla SNE, Concordia Records, Castalia i Dux. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwali muzycznych w Polsce i Kanadzie: Międzynarodowego Festiwalu Lubuska Camerata, Serenady nad Wartą w Gorzowie, Mozart Plus w Zielonej Górze i Poznaniu, Muzyka u Joannitów w Łagowie, Festiwalu Wielkanocnego im. Karola Szymanowskiego w Montrealu i innych. Podczas trwania Przystanku Woodstock 2005 w Kostrzynie nad Odrą, jego OrkiestraSmyczkowa „Kostrinella” dwukrotnie wystąpiła na dużej scenie, grając Lato z Czterech Pór Roku i „Orawę” Wojciecha Kilara.

 

 

GAJUSZ KĘSKA, okrzyknięty przez krytyków błyskotliwym wirtuozem, magiem fortepianu; jeden z najbardziej utalentowanych pianistów młodego pokolenia. Koncertuje na całym świecie, jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, niestrudzonym promotorem muzyki polskiej, zwłaszcza twórczości Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Alexandra Tansmana i Karola Szymanowskiego a także kompozytorów muzyki XX i XXI wieku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat w Zespole Szkół Muzycznych w Przemyślu. Prof. Urszula Hop rozpoznała obiecujący talent, wpajała mu miłość do muzyki i posyłała na konkursy pianistyczne, gdzie młody Gajusz zdobywał swoje pierwsze nagrody. Studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu Prof. Andrzeja Pikula ukończył w roku 2002 z wynikiem celującym. W tym samym roku rozpoczął studia podyplomowe w mistrzowskiej klasie Prof. Willema Bronsa w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie, które następnie ukończył w czerwcu 2005 roku z wyróżnieniem (najwyższa punktacja). Pełni obowiązki adiunkta w Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w marcu 2010 roku otrzymał tytuł doktora sztuki i obecnie prowadzi własną klasę fortepianu. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych i pianistycznych, m. in.: Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny EPTA w Krakowie, Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów w Gaillard we Francji, Ogólnopolski Festiwal "Tydzień Talentów" w Tarnowie, Konkursie im. Tadeusza Żmudzińskiego w Krakowie, Międzynarodowy Kurs Mistrzowski w Tel-Hai w Izraelu (Nagroda za najlepsze wykonania muzyki romantycznej), International Pacific Piano Competition" w Vancouver w Kanadzie, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny "Ciutat de Mallorca" na Majorce.

 

Bilety na koncert w cenie 25 zł i 20 zł (ulgowy seniorzy i studenci) do nabycia na godzinę przed koncertem oraz przez stronę abilet.pl

Najbliższe wydarzenia