W tym czasie, jak co roku, każdy z nas staje przed dylematem – inwestować oszczędności w sprzęt, czy wybrać jedną z licznych oferty wypożyczalni i centrów testowych.
Jako, że w ostatnich latach mocno rozwija się właśnie ten segment usług i centra testowe zlokalizowane przy dużych kompleksach narciarskich kuszą atrakcjami – możemy rozważyć ich ofertę - powinniśmy jednak pamiętać, że nawet najnowsze buty w centrum testowym nie zastąpią nam własnych, dopasowanych do kształtu naszej stopy ( wspomnieć należy również o aspektach higienicznych ).
Wróćmy jednak do zakupów i podstawowych zasad przy doborze sprzętu narciarskiego.
Na przestrzeni kilku ostatnich lat można zauważyć nieustające zmiany w technologii produkcji , w zapomnienie więc odeszły już znakomicie nam znane narty w długości 2,10 m i dłuższe, na rzecz krótszych, szybszych i bardziej agresywnych nart taliowanych.
Przy doborze takich nart każdy powinien kierować się swoimi umiejętnościami, wagą a przede wszystkim wzrostem; powinniśmy też uczciwie ocenić nasze umiejętności narciarskie i postawić sobie kilka pytań :
1. Ile dni w roku spędzamy na nartach?
2. Jakie trasy wybieramy (trudne, umiarkowane czy łatwe)
3. Od ilu lat uprawiamy tę dyscyplinę sportu?
4. Jaki styl jazdy preferujemy? (jazda bardziej techniczna na nartach bardzo zwrotnych o krótkim promieniu skrętu, czy może narty nieco dłuższe, szybsze o długim promieniu).
Odpowiedź na te pytania ułatwi nam odnalezienie nart „idealnych” i pozwoli uniknąć niepożądanych kłopotów na stoku.
Nie zawsze przy zakupie sugerujmy się ceną, starajmy się dobierać narty najlepsze w stosunku do naszych umiejętności.
Od kilku lat istnieje trend skracania długości dobieranych nart, jednak nie popadajmy w skrajności- zbyt krótkie narty powodują niekorzystną zmianę środka ciężkości, są mało stabilne i przy dużych prędkościach często wypadają z zakrętów.
Najlepszą i optymalna długością nart jest długość sięgająca do poziomu naszego podbródka lub czoła tzn. narty o krótszym promieniu skrętu, lub narty dla osób początkujących dobieramy na poziomie brody ( ok. 15 cm poniżej wzrostu ), narty dla osób jeżdżących bardziej agresywnie -długość w okolicach wzrostu narciarza. Po zakupie desek pamiętajmy o właściwym ustawieniu siły wypięcia wiązań- najlepiej kiedy zrobi to profesjonalny serwis.
W sklepach sportowych możemy zauważ także narty zaprojektowane tylko dla pań.
Ich znakiem rozpoznawczym jest specjalny design , jest to także element mody i próba dopasowania nart do stroju i charakteru. Narty damskie to również inna technologia produkcji – przede wszystkim są lżejsze od tych dla mężczyzn o ok.15-20%, mają także przesunięty środek ciężkości bardziej do przodu i lekko podniesiony tył wiązania, żeby ułatwić ugięcie kolan i pewniejsze „trzymanie” i kontrolę nad nartami.
Dla dzieci dobór nart jest prostszy. Większość producentów oferuje narty na rdzeniu kompozytowym, bardziej elastyczne, lżejsze i przeznaczone dla maluchów o średnio-zaawansowanej technice jazdy. Dla dzieci z dużym doświadczeniem lubiących rywalizację i szybkość proponujemy narty z rdzeniem drewnianym, bardziej sztywne, szybsze i trudniejsze. Dobór nart dziecięcych jest podobny jak w przypadku osób dorosłych tzn. ok. 15 cm poniżej wzrostu, wyjątkiem są dzieci w wieku 3-5 lat dla których narty dobieramy na poziomie wyrostka mieczykowatego. Pamiętajmy, że zakup nart dla naszych milusińskich musi odbywać się co sezon, góra dwa. Dobór nart zbyt długich spowoduje trudności w opanowaniu podstawowej techniki jazdy i może być przyczyną zniechęcenia dziecka do uprawiania tej wspaniałej dyscypliny sportu.
Dobór butów narciarskich jest znacznie bardziej skomplikowany i wymaga od nas cierpliwości a nierzadko pomocy eksperta. Najważniejsza w butach narciarskich jest twardość skorupy, w języku narciarzy określaną jako FLEX INDEX. Twardość buta określa nam przeznaczenie, a także w pewnym sensie wygodę i komfort. Przyjmujemy trzy skale twardości butów narciarskich:
1. Buty miękkie – twardość od 40-60 (flex index) przeznaczone dla osób początkujących, ceniących komfort i wygodę, jednocześnie buty te nie pozwalają nam osiągać zawrotnych prędkości na stoku ze względu na znacznie mniejsze „trzymanie” nart, a co się z tym wiąże kontrolę nad nimi.
2. Buty średnie- twardość od 60-80 (flex index) buty o takiej twardości polecam narciarzom o zróżnicowanych umiejętnościach i średnim stopniu zaawansowania. Są to buty najczęściej kupowane w Polsce a co się z tym wiąże mamy ich największy wybór.
3. Buty sztywne- twardość od 90-140 (flex index) są to już twarde i wymagające buty dla ekspertów, instruktorów i znakomitych narciarzy.
Decyzja zakupu butów na podstawie koloru czy ceny jest błędem, który odbije się w przyszłości na technice jazdy i komforcie samego narciarza. Ważną wskazówką jest informacja, żeby nie zaopatrywać się w buty „o jeden rozmiar większe” ponieważ but w trakcie eksploatacji pracuje razem z narciarzem i zwiększa swoją objętość w środku o ok. 3-5mm, a pamiętajmy że zbędne ruchy stopy w bucie źle wpływają na jego współpracę z nartą.
Pamiętajmy też, że buty narciarskie nie przemakają, a mokra skarpeta jest efektem dużego oddawania ciepła i odprowadzania do skarpety nadmiaru potu, dlatego założenie dwóch par skarpet na nogę nie powstrzyma tego procesu- a wręcz przeciwnie, po co więc męczyć stopy ?
Damskie buty mają nieco inną budowę, są lżejsze i niższe z charakterystycznym u kobiet wcięciem na łydkę. Dodatkowym atutem damskich butów narciarskich jest grubsza ocieplina wkładu buta, ze względu na fakt, iż kobiety częściej niż mężczyźni cierpią na wychładzanie stóp ( zwłaszcza palców ). Skale twardości są podobne jak w przypadku butów dla panów.
Przy zakupie butów dla dziecka kierujmy się przede wszystkim odpowiednim doborem twardości ale też właściwego rozmiaru. Nie wolno zaopatrywać naszej pociechy w buty na 3-4 sezony, dziecko nie powinno mieć za dużych butów, ze względu na zwiększone ryzyko kontuzji, oczywiście dopuszczalny jest dobór butów większych, ale podobnie jak w przypadku obuwia sportowego do 1-1,5 cm.
Najprostsza zasada przy zakupie butów: po założeniu i zapięciu buta narciarskiego w pozycji stojącej przy wyprostowanym stawie kolanowym, duży palec powinien delikatnie dotykać przedniej ścianki buta, zaś przy docisku na piszczel stopa powinna się cofnąć i w przedniej części buta powinniśmy czuć niewielki luz.
Nieodzownym atrybutem każdego narciarza są kije.
Pamiętajmy aby każde kije były wyposażone w paski zabezpieczające i motylki.
Dobór kijów jest następujący:
należy odwrócić kijek motylkiem do góry, trzymając go pod motylkiem stawiamy kij obok siebie( uchwyt opieramy na podłożu ), aby był poprawnie dopasowany, przedramię z częścią ramienną ręki powinno tworzyć kąt prosty.
Te najprostsze wskazówki pozwolą Państwu trafnie dobrać upragniony sprzęt narciarski i cieszyć się komfortową jazdą na pięknych zaśnieżonych stokach.