facebook instagram

Historia sportu w regionie

Historia  sportu w regionie miała swój początek w zimowych dyscyplinach, ale także w górskiej turystyce pieszej. Chociaż moda na aktywne spędzanie czasu wolnego sięga nieco wcześniej, to za oficjalny początek sportu w Krynicy uznaje się rok 1924 w którym  to  Krynica była gospodarzem V Mistrzostw Polski w narciarstwie.
Powstał wtedy Krynicki Klub Narciarski, a także wiele obiektów sportowych m.in. skocznia narciarska na Górze Krzyżowej, tor saneczkowy na Górze Parkowej czy lodowisko przy Alei Lipowej.


Kilka lat później w 1928 r. w Willi Nałęczówka decyzją władz miasta oraz działaczy i sympatyków sportu powstało Krynickie Towarzystwo Hokejowe, w którym uprawiano takie dyscypliny jak hokej, narciarstwo i saneczkarstwo.


Z biegiem lat Krynica stawała się stolicą sportów zimowych, a efektem tego była organizacja
w 1931 r. Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie oraz w 1935 r. Mistrzostw Europy w saneczkarstwie, gdzie zawodnicy krynickiego klubu „ Makkabi”  zajmowali czołowe miejsca.
Tak szybki i znaczący rozwój krynickiego sportu był możliwy dzięki współpracy znakomitych w tamtych czasach osobistości jak Władysław Żytkowicz (dwukrotny olimpijczyk z 1928 i 1936 r.) pracujący w roli instruktora i działacza sportowego, czy Stanisław Łapanowski (olimpijczyk z 1936 r.)
Należy także wymienić Andrzeja Nowikowa, znanego krynickiej publiczności piłkarza, hokeistę, ratownika GOPR, późniejszego trenera .
Podczas II Wojny  Światowej sport krynicki przeżywał kryzys, do  niemieckich obozów zagłady  trafili m.in. zawodnicy KTH  J.Żarlikowski czy J.Kamyk, a w obozie Auschwitz-Birkenau życie straciła zawodniczka krynickiego klubu „Makkabi”- Enkerówna (Mistrzyni Polski w saneczkarstwie). Wielu krynickich zawodników bezpowrotnie zaginęło lub oddało swoje życie za ojczyznę.


Po zakończeniu II Wojny Światowej sport w Krynicy odżywał na nowo. Przedwojenne kluby wznawiały swoją działalność, a przy tym powstawały też nowe, takie jak choćby Młodzieżowy Klub Sportowy założony przez Karola Rojnę.
Lata 1948-1957 były złotym okresem w historii krynickiego hokeja na lodzie.
W sezonie 1949/1950 drużyna KTH zdobyła tytuł Mistrza Polski.
Natomiast w historii saneczkarstwa na uwagę zasługuje fakt, iż 40 krynickich sportowców wywalczyło tytuły Mistrzów Polski.  Jednak kryzys ekonomiczny ( brak sztucznie chłodzonego toru, ocieplenie klimatu) uniemożliwiły dalszy rozwój saneczkarstwa w Krynicy. Dzięki staraniom władz miasta, w Krynicy może powstać nowoczesny, spełniający normy międzynarodowe tor saneczkowo-bobslejowo-skeletonowy.


Na przełomie XX/XXI w. Krynica ponownie zaczęła przypominać o sobie i wypełniać nowe karty historii sportu w Polsce. Drużyna KTH Krynica w 1999 r. zdobyła tytuł vice-mistrza Polski w hokeju na lodzie, a rok później zajęła trzecie miejsce.
Poziom  krynickiego sportu z roku na rok podnosi też łyżwiarz szybki Paweł Zygmunt, rywalizując na arenie międzynarodowej z najlepszymi zawodnikami Europy i Świata.
Całość uzupełnia bardzo zdolna młodzież, zarówno z klubu narciarskiego „Gondola” jak też młodzi saneczkarze z UKS „Parkowa”.
Ale nie tylko sporty zimowe zasługują na uznanie. Obecnie w Krynicy działa wiele klubów sportowych odnoszących sukcesy na wielu sportowych imprezach w kraju i zagranicą.
Sekcje taekwondo, tenisa ziemnego czy kick-boxingu odnoszą znaczące sukcesy na szczeblu Mistrzostw Polski i Pucharu Świata.
Dodając, iż w pobliskiej Muszynie prężnie działa klub pierwszoligowy w sekcji siatkówki „Muszynianka” Muszyna, gdzie w sezonie 2005/2006 młode siatkarki wywalczyły tytuł Mistrzyń Polski wyraźnie widać, iż Krynica i okolice wracają na światową arenę sportów i to nie tylko zimowych.