Oferty noclegów

  • Małopolanka & Spa powstały w 1924 roku służy nieprzerwalnie Gościom wizytującym Krynicę Zdrój.   Usytuowany na Deptaku Głównym w bezpośrednim sąsiedztwie infrastruktury uzdrowiskowej je ...więcej

  • ORW  "Panorama" położona jest w centrum "perły polskich uzdrowisk" na południowym stoku góry "Jasiennik" Otoczona zielenią stwarza komfortowe warunki wypoczynku Specjalizujemy się zarówno ...więcej

  • ZAPRASZAMY DO DREWNIANEGO, KAMERALNEGO DOMU AZALIA . Dom znajduje się na dużej, ogrodzonej działce z dużym ogrodem, zakończonym rzeczką, co zapewnia naszym Gościom wypoczynek w ciszy i sp ...więcej

  • SANATORIUM NAD KRYNICZANKĄ jest usytuowane w ścisłej strefie ochrony uzdrowiskowej, w bliskim sąsiedztwie Góry Parkowej oraz  niewielkiej odległości od deptaku i Pijalni Wód Mineralnych. Loka ...więcej

Muzeum Nikifora

Galeria Sztuki "Romanówka"

Bulwary Dietla (Za Starym Domem Zdrojowym)
tel. +48 18 471 53-03.

Zwiedzanie Muzeum:
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – sobota: 10:00- 13:00, 14:00- 17:00,
Niedziela: 10:00 – 15.00

Wstęp:
Opłata normalna: 12 zł
Opłata ulgowa: 8 zł
Dzień wolny od opłat za wstęp: niedziela

Zapraszamy do udziału w grze terenowej: Quest "W poszukiwaniu Nikifora" >>>

Stała wystawa prac Nikifora oraz wystawy okresowe prac artystów nieprofesjonalnych.
W 1995 r. w willi „Romanówka” otwarto Muzeum Nikifora. W kameralnych wnętrzach zaprezentowano kilkadziesiąt prac artysty, w tym wiele z okresu międzywojennego, uznawanego za najlepszy w jego twórczości.

"(...) Niewiele mamy w Polce zjawisk artystycznych, które w przeciągu tak krótkiego czasu zdołały zrobić tak błyskotliwą karierę i osiągnąć taki rozgłos zarówno w kraju, jak i za granicą", napisał w 1967 r. doc. Jerzy Zanoźiński we wstępie do katalogu wielkiej, retrospektywnej wystawy Nikifora w "Zachęcie".Obecna wystawa, inaugurująca działalność Muzeum Nikifora w willi "Romanówka" w Krynicy, jest najszerszą od tamtej pory prezentacją twórczości artysty w Polsce.

 

 

Obrazy zostały wybrane i zestawione tak, aby eksponując prace najbardziej wartościowe pod względem  artystycznym, przedstawić równocześnie wszystkie okresy twórczości Nikifora, techniki jakimi się posługiwał oraz charakterystyczne dla Jego malarstwa cykle tematyczne.

 

 

Autoportret potrójny, akwarela 1920-1925
Autoportret potrójny, akwarela 1920-1925

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do najstarszych, unikalnych wręcz dzieł, prawdopodobnie z okresu I wojny światowej, należą "Autoportret potrójny" i wieloobrazkowa kompozycja "Uzdrowienie chorej", a także sceny wojskowe.

 

 

 

Architektura fantastyczna (Wieża Babel) akwarela ok. 1940
Architektura fantastyczna (Wieża Babel) akwarela ok. 1940

 

 

 

 

Z lat dwudziestych i trzydziestych, uważanych za najlepszy okres twórczości artysty, pochodzą wykonane akwarelą sceny we wnętrzach cerkwi i kościołów, kuchnie, urzędy i posterunki, banki i fabryki dolarów, pejzaże górskie z cerkwiami i kościołami, dworce i stacyjki kolejowe, autoportrety, architektura fantastyczna. Wśród prac z lat po II wojnie wyróżniają się rysowane kredkami chorągwie ze świętymi, gwasze z architekturą miejską, szkice ołówkowe, pensjonaty i wille krynickie.

 

 

 

 

Ważną częścią ekspozycji są pamiątki osobiste i warsztat pracy Nikifora, w tym skrzynki i kasety na farby i pędzle, różne przypadkowe kawałki papieru, jak np.: opakowania, zeszyty szkoleń, stare c.k. druki urzędowe, na których tworzył tak cenione dzisiaj obrazy.

 

 

 

Także pieczęcie, które podkreślić miały rangę obrazka, nadać mu znaczenie urzędowego dokumentu.

 

 

 

 

 

 

 

Listy proszalne, będące wizytówką malarza i własnoręcznie narysowany modlitewnik. Szczególnym eksponatem jest skrzynia Nikifora, "skarbiec" artysty, w której przechowywał swoje dzieła, i która nie raz była Jego jedynym miejscem do spania. Część dokumentacyjna wystawy to książki, katalogi i plakaty z wystaw krajowych i zagranicznych, artykuły i notatki prasowe.

 

 

Portrety fotograficzne artysty wykonane zostały przez Mariana Włosińskiego, prawnego opiekuna Nikifora w ostatnich latach Jego życia.

Obrazy zgromadzone na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.Przeczytaj życiorys Nikifora

 

Fotografie: P. Droździk Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu