56. FESTIWAL IM. JANA KIEPURY
12 - 19 SIERPNIA 2023 r. KRYNICA - ZDRÓJ
DZIEŃ I | SOBOTA | 12. SIERPNIA
20:00 – KONCERT GALOWY /Pijalnia Główna/
KONCERT PRZEBOJÓW OPEROWYCH „GALA INAUGURACYJNA – ŚWIAT DLA KIEPURY”
Wykonawcy:
- DARIJA AUGUŠTAN – sopran (Chorwacja)
- NOMBULELO YENDE – sopran (Republika Południowej Afryki)
- PIOTR BUSZEWSKI – tenor (Polska)
- ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII ŚLĄSKIEJ HENRYKA MIKOŁAJA GÓRECKIEGO W KATOWICACH
- CHÓR FILHARMONII IM. K. SZYMANOWSKIEGO W KRAKOWIE
- PIOTR SUŁKOWSKI – dyrygent
DZIEŃ II | NIEDZIELA | 13. SIERPNIA
12:00 – SPOTKANIE Z ARTYSTĄ /scena plenerowa, deptak/
Festiwalowa estrada historią zapisana
Goście:
Krystyna Tyburowska, Jan Wilga, Stefan Sopata, Aleksander Półchłopek
Prowadzenie:
Jerzy Snakowski
15:00 – KONCERT POPOŁUDNIOWY /Sala Balowa, Stary Dom Zdrojowy/
Koncert wokalno-instrumentalny ARIA BRILLANTE
Wykonawcy:
ART CHAMBER DUO:
- Jarosław Pietrzak – skrzypce
- Julita Przybylska-Nowak – fortepian
- Zuzanna Nalewajek – mezzosopran
- Katarzyna Rzeszutek – fortepian
Prowadzenie:
Jacek Woleński
20:00 – KONCERT GALOWY /Pijalnia Główna/
Opera „RIGOLETTO” GIUSEPPE VERDI
Twórcy:
- muzyka – Giuseppe Verdi
- libretto – Francesco Maria Piave
Opera na podstawie sztuki Victora Hugo „Le roi s’amuse” z 1832 roku
Realizatorzy
- Reżyser sceny – Anatolij Łymariew
- Scenograf – Tadey Ryndzak
- Kierownik Chóru – Iryna Kowal
- Choreograf – Julianna Malkhasyants
Wykonawcy:
- Rigoletto – Orest Sidir
- Książę – Mychajło Malafij
- Gilda – Marianna Tsvietinska
- Sparafucile – Nazar Pavlenko
- Monterone – Wołodymyr Shinkarenko
- Borsa – Witalij Rozdajgora
- Marullo – Mykoła Kornutiak
- Chaprano – Dmytro Kokotko
- Dyrygent – Ivan Cherednicenko
- Chórmistrz – Wadym Jacenko
- Reżyser – Halina Volovetska
- Chór, Balet i Orkiestra Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. S. Kruszelnickiej
DZIEŃ III | PONIEDZIAŁEK | 14. SIERPNIA
10:00 – KONCERT PROMENADOWY /Muszla Koncertowa, deptak/
George Gershwin – NIE TYLKO BŁĘKITNA RAPSODIA
Wykonawcy:
KWARTET SMYCZKOWY CAPITOL:
- BEATA WOŁCZYK – skrzypce I
- DAGMARA KARKULOWSKA-NOWAK – skrzypce II
- DARIUSZ WOŁCZYK – altówka
- BOŻENA KOTWIŃSKA – wiolonczela
Prowadzenie:
Jacek Woleński
12:00 – SPOTKANIE Z ARTYSTĄ /scena plenerowa, deptak/
Gwiazdy Wrocławskiego Teatru Komedia na Festiwalu Jana Kiepury
Goście:
Aktorzy Wrocławskiego Teatru Komedia
Prowadzenie:
Jerzy Snakowski
15:00 – KONCERT POPOŁUDNIOWY /Sala Balowa, Stary Dom Zdrojowy/
ESTRADA MŁODYCH: KONCERT LAUREATÓW X MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU WOKALNEGO IM. JANA KIEPURY W KRYNICY-ZDROJU
Wykonawcy:
- YAO LI – sopran (Chiny)
- MAGDALENA STEFANIAK -sopran (Polska)
- ŁUKASZ KOSTKA – baryton (Polska)
- FILIP RUTKOWSKI – bas (Polska)
- KATARZYNA RZESZUTEK – fortepian
Prowadzenie:
Jacek Woleński
20:00 – KONCERT GALOWY /Pijalnia Główna/
Sztuka teatralna – komedia. „POMOC DOMOWA” MARC CAMOLETTI.Wrocławski Teatr Komedia
Twórcy:
- Autor – Marc Camoletti
- Adaptacja – Bartosz Wierzbięta
- Reżyseria – Wojciech Dąbrowski
- Kostiumy – Zofia de Ines
- Scenografia – Wojciech Stefaniak
- Muzyka – Bartosz Pernal
- Opracowanie muzyczne – Paweł Dobosz
- Światła – Alicja Petrucka
Obsada:
- Nadia – Dorota Wierzbicka-Matarrelli
- Jola – Katarzyna Skoniecka
- Maja – Ilona Janyst
- Maks – Wojciech Dąbrowski
- Marek – Kornel Sadowski
DZIEŃ IV | WTOREK | 15. SIERPNIA
10:00 – KONCERT PROMENADOWY /Muszla Koncertowa, deptak/
W KRĘGU OPERETKI
Wykonawcy:
KWARTET SMYCZKOWY CAPITOL:
- BEATA WOŁCZYK – skrzypce I
- DAGMARA KARKULOWSKA-NOWAK – skrzypce II
- DARIUSZ WOŁCZYK – altówka
- BOŻENA KOTWIŃSKA – wiolonczela
Prowadzenie:
Jacek Woleński
12:00 – SPOTKANIE Z ARTYSTĄ /scena plenerowa, deptak/
BĘDĘ SŁAWNY, BĘDĘ BOGATY – barwna opowieść o Bogusławie Kaczyńskim
Goście:
Anna Lisiecka – autorka książki o B. Kaczyńskim “Będę sławny, będę bogaty”
Prowadzenie:
Andrzej Kurdziel
15:00 – KONCERT POPOŁUDNIOWY /Sala Balowa, Stary Dom Zdrojowy/
Koncert instrumentalno-wokalny. U ŹRÓDEŁ – POPOŁUDNIE Z MUZYKĄ ADAMA WROŃSKIEGO. Krynicka Orkiestra Zdrojowa
Wykonawcy:
- KRYNICKA ORKIESTRA ZDROJOWA IM. ADAMA WROŃSKIEGO
- PAULINA ROGÓZ-MIGACZ – sopran
- JOACHIM DRAB -skrzypce solo
- KATARZYNA RZESZUTEK – fortepian
Prowadzenie:
Jacek Woleński
20:00 – KONCERT GALOWY /Pijalnia Główna/
BALET “DON KICHOT” LUDWIG MINKUS. Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. S. Kruszelnickiej
Twórcy:
- Muzyka – Ludwig Minkus
- Libretto – Marius Petipa
Na podstawie „Don Kichota z La Manchy” Miguela de Cervantesa
Realizatorzy:
- Choreografia – Marius Petip
- Główny dyrygent – Yurii Bervetskyi
- Konduktor – Iryna Stasyshyn
- Choreograf – Julianna Malkhasyants
- Scenograf – Mychajło Ryndzak
- Kostiumograf – Oksana Zinchenko
Obsada:
- Kitri – ANASTASIYA BONDAR
- Basil – ARSEN MARUSENKO
- Don Kichot – YURIY HRYGORIEV
- Sancho Pansa – RUSLAN DYNIA
- Balet Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. S. Kruszelnickiej
DZIEŃ V | ŚRODA | 16. SIERPNIA
10:00 – KONCERT PROMENADOWY /Muszla Koncertowa, deptak/
Przedpołudnie z przebojami
Wykonawcy:
KWARTET SAKSOFONOWY:
- DANIIL KRYLOVICH – saksofon sopranowy
- LIDIA SIWIEC – saksofon altowy
- KAROL KOS – saksofon tenorowy
- KAMIL WILK – saksofon barytonowy
Prowadzenie:
Jacek Woleński
12:00 – SPOTKANIE Z ARTYSTĄ /scena plenerowa, deptak/
Gwiazdy wieczornego przedstawienia “La Traviata”
Goście:
Piotr Sułkowski – Dyrektor Opery Krakowskiej, Ruben Silva, Edyta Piasecka, Paweł Skałuba, Adam Szerszeń
Prowadzenie:
Jerzy Snakowski
15:00 – KONCERT POPOŁUDNIOWY /Sala Balowa, Stary Dom Zdrojowy/
Koncert wokalno-instrumentalny. NAJPIĘKNIEJSZE WALCE ŚWIATA. Warsaw Impressione Orchestra
Wykonawcy:
- MILENA LANGE – sopran
- IMPRESSIONE BALLET
- Ewa Budny-Orłowska
- Karol Garczyński
- WARSAW IMPRESSIONE ORCHESTRA
Prowadzenie:
Jacek Woleński
20:00 – KONCERT GALOWY /Pijalnia Główna/
Opera. „LA TRAVIATA” GIUSEPPE VERDI. Opera Krakowska
Twórcy:
- Muzyka – Giuseppe Verdi
- Libretto – Francesco Piave
wg powieści Aleksandra Dumas „Dama kameliowa”
Realizatorzy:
- Reżyseria i inscenizacja – Krzysztof Nazar
- Kierownictwo muzyczne – Tomasz Tokarczyk
- Scenografia – Marek Braun
- Kostiumy – Zofia de Ines
- Choreografia – Zofia Rudnicka
- Reżyseria światła – Mirosław Poznański
- Projekcje multimedialne – Wojciech Kapela
- Przygotowanie chóru – Zygmunt Magiera
Obsada:
- Violetta Valéry – Edyta Piasecka
- Alfred Germont – Paweł Skałuba
- George Germont – Adam Szerszeń
- Flora Bervoix – Agnieszka Cząstka-Niezgódka
- Gaston – Krzysztof Kozarek
- Baron Douphal – Michał Kutnik
- Doktor Grenvil – Wołodymyr Pańkiw
- Markiz de Obigny – Sebastian Marszałowicz
- As. Doktora – Vadzim Trukhan
- Annina – Karin Wiktor-Kałucka
- Józef – Paweł Szczepanek
- Posłaniec – Jacek Wróbel
- Służący Flory – Stanisław Knapik
- ORKIESTRA, CHÓR i BALET OPERY KRAKOWSKIEJ
- Dyrygent – Ruben Silva
DZIEŃ VI | CZWARTEK | 17. SIERPNIA
10:00 – KONCERT PROMENADOWY /Muszla Koncertowa, deptak/
Koncert promenadowy. KONCERT „SOMEBODY LOVES ME” (Ktoś mnie kocha). Zespół Todo Art Trio
Wykonawcy:
ZESPÓŁ TODO ART TRIO:
- Grażyna Jursza – flet
- Dariusz Jursza – klarnet
- Dawid Smykowski – fagot, aranżacje
Prowadzenie:
Jacek Woleński
12:00 – SPOTKANIE Z ARTYSTĄ /scena plenerowa, deptak/
Gwiazdy Opery Śląskiej na Festiwalu Jana Kiepury
Goście:
Łukasz Goik – Dyrektor Opery Śląskiej, Aleksandra Orłowska, Adam Sobierajski, Maciej
Komandera, Kamil Zdebel, Marta Huptas
Prowadzenie:
Jerzy Snakowski
15:00 – KONCERT POPOŁUDNIOWY /Sala Balowa, Stary Dom Zdrojowy/
ESTRADA MŁODYCH. Opera „MEDIUM” GIAN CARLO MENOTTI. Studenci specjalności śpiew solowy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Realizatorzy:
- Reżyseria, kostiumy – Piotr Kosewski
- Scenografia – Kara Lewandowska
- Reżyseria świateł – Piotr Kądziela
- Przygotowanie solistów – Michał Krężlewski
Wykonawcy:
- Baba – Karolina Sikora
- Monica – Małgorzata Priebe
- Toby – Aleks Skóra
- Mrs. Gobineau – Karolina Zielińska
- Mr. Gobineau – Damian Giczewski
- Mrs. Nolan – Wiktoria Rudnicka
- głos z offu – Beata Kałudow
- dyrygent – Michał Krężlewski
- fortepian – Liana Krasyun – Korunna
Prowadzenie:
Jacek Woleński
20:00 – PRZEDSTAWIENIE OPERETKOWE /Pijalnia Główna/
Operetka „KSIĘŻNICZKA CZARDASZA” EMMERICH KÁLMÁN. Opera Śląska w Bytomiu
Twórcy:
- Muzyka – Emmerich Kálmán
- Libretto – Leo Stein i Béla Jenbach
- Przekład polski – Jerzy Jurandot
Realizatorzy:
- Dyrygent – Tomasz Tokarczyk
- Choreografia i ruch sceniczny – Henryk Konwiński
- Kostiumy – Andrzej Sobolewski
Obsada:
- Sylvia Varescu – Aleksandra Orłowska
- Edwin – Łukasz Gaj
- Boni Kancsianu – Maciej Komandera
- Feri Von Kerekes – Kamil Zdebel
- Stasi – Marta Huptas
- Rohnsdorf – Zbigniew Wunsch
- Leopold Maria von Lippert-Weylersheim – Bogdan Kurowski
- Anhilda – Joanna Kściuczyk-Jędrusik
- Ambasador Billing – Adam Janik
- Endrei – Witold Dewor
- Miksa – Michał Bagniewski
- Kisz – Juliusz Ursyn-Niemcewicz
- ORKIESTRA, CHÓR i BALET OPERY ŚLĄSKIEJ W BYTOMIU
DZIEŃ VII | PIATEK | 18. SIERPNIA
10:00 – KONCERT PROMENADOWY /Muszla Koncertowa, deptak/
W kręgu muzyki Roberta Stolza
Wykonawcy:
ZESPÓŁ TODO ART TRIO:
- Grażyna Jursza – flet
- Dariusz Jursza – klarnet
- Dawid Smykowski – fagot, aranżacje
Prowadzenie:
Jacek Woleński
12:00 – SPOTKANIE Z ARTYSTĄ /scena plenerowa, deptak/
Spotkanie z artystami Opery Lwowskiej
Goście:
Ostap Hromysh – dyrektor ds. współpracy z zagranicą, Liubov Kachala, Marianna
Tsvietinska, Mykhailo Malafii, Roman Strahov, Ivan Cherednicenko
Prowadzenie:
Jerzy Snakowski
15:00 – KONCERT POPOŁUDNIOWY /Sala Balowa, Stary Dom Zdrojowy/
Koncert wokalno-instrumentalny. ANTONIO VIVALDI – CZTERY PORY ROKU I NIE TYLKO. Polish Art Philharmonic
Wykonawcy:
POLISH ART PHILHARMONIC
- MICHAŁ MACIASZCZYK – koncertmistrz, dyrygent
- KACPER SZELĄŻEK – kontratenor
Prowadzenie:
Jacek Woleński
20:00 – KONCERT GALOWY /Pijalnia Główna/
KONCERT „GALA PRZEBOJÓW – VIVA VERDI” – 210 rocznice urodzin kompozytora. Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. S. Kruszelnickiej
Wykonawcy:
- LIUBOV KACHALA – sopran
- MARIANNA TSVIETINSKA – sopran
- MYKHAILO MALAFII – tenor
- ROMAN STRAHOV – baryton
- IVAN CHEREDNICENKO – dyrygent
-
CHÓR I ORKIESTRA LWOWSKIEGO NARODOWEGO AKADEMICKIEGO TEATRU OPERY I BALETU S. KRUSZELNICKIEJ
DZIEŃ VIII | SOBOTA | 19. SIERPNIA
10:00 – KONCERT PROMENADOWY /Muszla Koncertowa, deptak/
Poranek z operetką
Wykonawcy:
ZESPÓŁ TODO ART TRIO:
- Grażyna Jursza – flet
- Dariusz Jursza – klarnet
- Dawid Smykowski – fagot, aranżacje
Prowadzenie:
Jacek Woleński
12:00 – SPOTKANIE Z ARTYSTĄ /scena plenerowa, deptak/
Gwiazdy gali operetkowej “Twoim jest serce me”
Goście:
Małgorzata Długosz, Joanna Moskowicz, Łukasz Gaj, Sławomir Chrzanowski
Prowadzenie:
Jerzy Snakowski
15:00 – KONCERT POPOŁUDNIOWY /Sala Balowa, Stary Dom Zdrojowy/
Opera buffa „LIVIETTA E TRACOLLO” G. B. PERGOLESI. Krakowska Opera Kameralna
Autorzy:
- muzyka – Giovanni Battista Pergolesi
- libretto – Tommaso Mariani
Realizatorzy:
- Inscenizacja, reżyseria – Wacław Jankowski
- Kierownictwo muzyczne – Paweł Szczepański
- Scenografia, kostiumy – Katarzyna Mucha
- Choreografia, ruch sceniczny – Jadwiga Leśniak-Jankowska
Obsada:
- Livietta
- Anna Koźlakiewicz – sopran
- Martyna Malcharek
- Anna Warchał
- Tracollo
- Viktor Yankovskyi – baryton
- Kamil Joński
- Maciej Rutkowski
- Fulvia – Jadwiga Zechenter
- Faccenda – Piotr Malaga
Zespół instrumentalny Krakowskiej Opery kameralnej:
- Skrzypce I – Artur Łuczak
- Skrzypce II – Aleksandra Gawlik
- Altówka – Kinga Szczepanik-Suchoń
- Wiolonczela – Karolina Kalinowska
- Kontrabas – Lesław Wydrzyński
- Klawesyn – Katarzyna Starzycka
- Paweł Szczepański – dyrygent
Prowadzenie:
Jacek Woleński
20:00 – KONCERT GALOWY /Pijalnia Główna/
KONCERT „GALA OPERETKOWA – TWOIM JEST SERCE ME…”. Orkiestra Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie
Wykonawcy:
- MAŁGORZATA DŁUGOSZ – sopran
- JOANNA MOSKOWICZ – sopran
- ŁUKASZ GAJ – tenor
- SŁAWOMIR CHRZANOWSKI – dyrygent
- ORKIESTRA FILHARMONII IM. K. SZYMANOWSKIEGO W KRAKOWIE