facebook instagram

Muzeum Nikifora


33-380 Krynica - Zdrój

Opis


 

Stała wystawa prac Nikifora oraz wystawy okresowe prac artystów nieprofesjonalnych.
W 1995 r. w willi „Romanówka” otwarto Muzeum Nikifora.

W kameralnych wnętrzach zaprezentowano kilkadziesiąt prac artysty, w tym wiele z okresu międzywojennego, uznawanego za najlepszy w jego twórczości.

 

"(...) Niewiele mamy w Polce zjawisk artystycznych, które w przeciągu tak krótkiego czasu zdołały zrobić tak błyskotliwą karierę i osiągnąć taki rozgłos zarówno w kraju, jak i za granicą", napisał w 1967 r. doc. Jerzy Zanoźiński we wstępie do katalogu wielkiej, retrospektywnej wystawy Nikifora w "Zachęcie".

 

 

Obecna wystawa, inaugurująca działalność Muzeum Nikifora w willi "Romanówka" w Krynicy, jest najszerszą od tamtej pory prezentacją twórczości artysty w Polsce.

 

 

Obrazy zostały wybrane i zestawione tak, aby eksponując prace najbardziej wartościowe pod względem  artystycznym, przedstawić równocześnie wszystkie okresy twórczości Nikifora, techniki jakimi się posługiwał oraz charakterystyczne dla Jego malarstwa cykle tematyczne.

 

 

Do najstarszych, unikalnych wręcz dzieł, prawdopodobnie z okresu I wojny światowej, należą "Autoportret potrójny" i wieloobrazkowa kompozycja "Uzdrowienie chorej", a także sceny wojskowe.

 

 

Z lat dwudziestych i trzydziestych, uważanych za najlepszy okres twórczości artysty, pochodzą wykonane akwarelą sceny we wnętrzach cerkwi i kościołów, kuchnie, urzędy i posterunki, banki i fabryki dolarów, pejzaże górskie z cerkwiami i kościołami, dworce i stacyjki kolejowe, autoportrety, architektura fantastyczna.

Wśród prac z lat po II wojnie wyróżniają się rysowane kredkami chorągwie ze świętymi, gwasze z architekturą miejską, szkice ołówkowe, pensjonaty i wille krynickie.

 

 

Ważną częścią ekspozycji są pamiątki osobiste i warsztat pracy Nikifora, w tym skrzynki i kasety na farby i pędzle, różne przypadkowe kawałki papieru, jak np.: opakowania, zeszyty szkoleń, stare c.k. druki urzędowe, na których tworzył tak cenione dzisiaj obrazy.

Także pieczęcie, które podkreślić miały rangę obrazka, nadać mu znaczenie urzędowego dokumentu.

 

 

Listy proszalne, będące wizytówką malarza i własnoręcznie narysowany modlitewnik. Szczególnym eksponatem jest skrzynia Nikifora, "skarbiec" artysty, w której przechowywał swoje dzieła, i która nie raz była Jego jedynym miejscem do spania. Część dokumentacyjna wystawy to książki, katalogi i plakaty z wystaw krajowych i zagranicznych, artykuły i notatki prasowe.

 

Portrety fotograficzne artysty wykonane zostały przez Mariana Włosińskiego, prawnego opiekuna Nikifora w ostatnich latach Jego życia.

 

Obrazy zgromadzone na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

 

Muzeum Nikifora jest nieczynne w poniedziałki, dni poświąteczne, pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkanocnych, Boże Ciało oraz 1 stycznia, 6 stycznia, 1 listopada, 25 i 26 grudnia.

Dniem wolnym od opłat za wstęp jest czwartek.


Wstęp:


Opłata normalna: 14 zł
Opłata ulgowa: 10 zł

ulgowy dla dzieci i młodzieży w grupach zorganizowanych –
(15 osób lub więcej) – 8 zł

Bilet za 1 zł >>

 

Karta Dużej Rodziny>>

 

*Uprawnieni do opłat ulgowych>>

 

 

Zapraszamy do udziału w grze terenowej: Quest "W poszukiwaniu Nikifora" >>

 

Fotografie: P. Droździk Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

 

Dane kontaktowe


Muzeum Nikifora

Bulwary Dietla 19,
33-380 Krynica - Zdrój
tel. +48.18.4715303


internet: muzeum.sacz.pl/strony_filie/muzeum-nikifora/
e-mail: muzeum_krynica@muzeum.sacz.pl

Zapytaj o ofertę