Opis
Krynicę-Zdrój z każdej strony otaczają góry. Te najbliższe należą do wschodniej części Beskidu Sądeckiego, a dokładnie Pasma Jaworzyny Krynickiej
Wschodnia część Gminy Krynica-Zdrój geograficznie leży na terenie Beskidu Niskiego (granica z Beskidem Sądeckim biegnie wzdłuż potoków Mochnaczka i Muszynka).
Beskid Sądecki
Beskid Sądecki położony jest pomiędzy Dunajcem stanowiącym jego północną i zachodnią granicę, a Kamienicą i Przełęczą Tylicką. Tereny Sądecczyzny obfitują w wiele rozmaitych potoków, rzek i rzeczek takich jak Muszynka, Kamienica, Grajcarek. Płynący centralnie przez Beskid Sądecki Poprad, największa rzeka regionu, dzieli go na dwie części. Na zachód od Popradu rozciąga się pasmo Radziejowej a na wschód pasmo Jaworzyny Krynickiej.
Najwyższym szczytem Beskidu jest Radziejowa, 1262 m. Innymi ważnymi wzniesieniami w tym paśmie są Wielki Rogacz, 1182 m, Złomisty Wierch, 1226 m i Skałka, 1136 m. Nad wschodnią częścią Beskidu Sądeckiego góruje Jaworzyna Krynicka osiągająca wysokość 1114 m wraz z innymi szczytami - Runkiem, 1080 m, czy Górą Krzyżową, 982m.
Ukształtowane w ostatniej fazie alpejskich ruchów górotwórczych Beskidy są najmłodszymi górami w Polsce. Podstawowym składnikiem budulcowym są skały osadowe oraz flisz karpacki czyli mieszanina piaskowców, łupków, zlepieńców i margli.
W Beskidach panuje klimat umiarkowany górski charakteryzujący się dużą zmiennością pogody, długimi zimami, znacznymi opadami oraz częstymi i silnymi wiatrami (halny). Obfite opady oraz śnieg utrzymujący się w górach od listopada do kwietnia powodują w okresie wiosenno-letnim powodzie. Miejscowości osłonięte od północy, takie jak Krynica-Zdrój, cieszące się dużym nasłonecznieniem charakteryzują się dogodnymi warunkami klimatycznymi o cechach klimatu podgórskiego i podalpejskiego. Klimat Kotliny Sądeckiej i okolic Łącka jest znacznie łagodniejszy i sprzyja rozwojowi sadownictwa.
Ze względu na występowanie licznych źródeł wód mineralnych Sądecczyzna oferuje liczne ośrodki turystyczne i lecznicze takie jak Krynica-Zdrój, Muszyna, Żegiestów-Zdrój, Piwniczna-Zdrój oraz Rytro. Dla szukających spokoju i ciszy Beskid Sądecki obfituje w liczne gospodarstwa agroturystyczne zachęcające wyśmienitą regionalną kuchnią i pobliskimi rozległymi lasami – rajem dla grzybiarzy.
Jaworzyna Krynicka >>
Góra Parkowa >>
Radziejowa >>
Hala Łabowska >>
Polana i Bacówka Nad Wierchomlą >>
Beskid Niski
Jest to najbardziej rozległa z polskich grup górskich, leżąca pomiędzy Przełęczą Tylicką na zachodzie (granica z Beskidem Sądeckim), a Przełęczą Łupkowską na wschodzie (granica z Bieszczadami). To ostatnie pasmo górskie w Karpatach Zachodnich, ponieważ Bieszczady należą już do Karpat Wschodnich.
Beskid Niski leży na terytorium Polski i Słowacji. Po stronie naszego państwa najwyższym szczytem jest Lackowa (997 m n.p,m.), natomiast po stronie słowackiej Busov (1002 m n.p.m.).
Zachodnia część Beskidu Niskiego, leżąca w bezpośrednim sąsiedztwie z Beskidem Sądeckim to:
- Pasmo Koziego Żebra (nazywane też Pasmem Czerszli i Tokarni), leżące po wschodniej stronie Kamienicy Nawojowskiej i jednocześnie Drogi Krajowej nr. 75
- Góry Hańczowskie - leżące po wschodniej stronie granicznych potoków Muszynka i Mochnaczka (jest to zarazem najwyższy rejon Beskidu Niskiego).
Na terenie tej grupy górskiej znajduje się Magurski Park Narodowy z dyrekcją w Krempnej.
Beskid Niski przed II Wojną Światową był niemal w całości zamieszkany przez Łemków, aż do ich wysiedlenia w ramach Akcji Wisła (1947r.). Obecnie istnieje jedynie ok. 40% miejscowości sprzed wojny, a te które pozostały są zamieszkałe tylko częściowo. Pozostały za to liczne cerkiewki, cmentarze połemkowskie, fundamenty chałup i towarzyszkące im zdziczałe drzewa owocowe. Dzięki takiej scenerii wycieczkom w Beskid Niski towarzyszy niepowtarzalny klimat. Jest to także jedno z najdzikszych miejsc w Polsce.
Góry Leluchowskie
Jest to pasmo górskie przez niektórych zaliczane do Beskidu Sądeckiego, będące w rzeczywistości częścią słowackich Gór Czerchowskich, wcinających się w teren Polski.
Tworzy je niewielkie pasemko Zimnego i Dubnego, z najwyższym szczytem Kraczonik (936 m n.p.m.).
W otoczeniu tego pasma leży miejscowość Wojkowa, do której można dotrzeć z Powroźnika lub Tylicza, a także żółtym szlakiem z Muszyny lub Muszynki (więcej w zakładce Pieszo > Szlaki turystyczne).
Na pokrywających Góry Leluchowskie halach wypas owiec prowadzą pasterze z Podhala, którzy co roku na święto Św. Wojciecha (23 kwietnia) przez 4 dni pędzą tu owce i pasą aż do Św. Michała (29 września).