facebook instagram

Miasteczko Galicyjskie


33-300 Nowy Sącz

Opis


 

Miasteczko Galicyjskie, oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, jest rekonstrukcją fragmentu zabudowy małomiasteczkowej.

Obejmuje niewielki plac rynkowy i pierzeje z kilkunastoma domami. Ten osobliwy zespół urbanistyczny przybliża atmosferę małych miasteczek dawnej prowincji monarchii austro-węgierskiej z przełomu XIX i XX wieku.

Zachodnią pierzeję rynku zajmuje ratusz.

Budynek ze smukłą wieżą i arkadowymi podcieniami jest repliką niezrealizowanej siedziby starosądeckich władz.

 

 

Ratusz pełni funkcje reprezentacyjne oraz konferencyjno-hotelowe.

Na parterze znajduje się recepcja, kawiarnia oraz sala wystawiennicza; na pierwszym piętrze znajdują  się: sala odczytowa oraz obszerna sala konferencyjna.

Najwyższą kondygnację ratusza zajmują stylowo umeblowane pokoje gościnne. Z ratuszem sąsiadują dwa domy mieszczańskie ze Starego Sącza.

W jednym urządzono atelier fotograficzne oraz warsztat zegarmistrzowski; w drugim domu znajduje się pracownia garncarza.

Najdalej na zachód wysuniętym budynkiem jest dwór szlachecki z Łososiny Górnej. Klasycystyczna budowla jest rekonstrukcją oryginału, który uległ całkowitemu zniszczeniu w latach siedemdziesiątych XX wieku.

Na parterze mieści się biblioteka specjalistyczna z bogatym księgozbiorem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

 

 

Nieodłącznym elementem architektury wsi i małych miast była – i jest do dzisiaj – remiza strażacka.

W zrekonstruowanej w Miasteczku można obejrzeć rozmaite wyposażenie: wozy, hełmy, bosaki, węże gaśnicze i sikawki.

W domach przy rynku urządzono m.in. sklepik z pamiątkami i antykwariat, pracownię rzemieślnika wyrabiającego drewniane ozdoby i zabawki, zakład dentystyczny, aptekę w stylu retro, pracownię żydowskiego krawca, cukiernię i pocztę.

Oddzielną ekspozycję poświęcono nieprofesjonalnym rzeźbiarzom i malarzom z Paszyna, znanego ośrodka sztuki ludowej.

Zapach cynamonu i kawy przyciąga do sklepiku kolonialnego, a w zakładzie fryzjerskim można zobaczyć jak pracował dawny golibroda.

Przy galicyjskim ryneczku jest też karczma z Orawki serwująca regionalne jadło.

 

 

W Miasteczku Galicyjskim odbywają się liczne rozrywkowe imprezy plenerowe, koncerty, doroczne kiermasze świąteczne.

To miejsce upodobali sobie artyści, którzy chętnie malują małomiasteczkową architekturę, oraz miłośnicy zabytkowych pojazdów, spotykacjący się od ponad 10 lat, w połowie września na miasteczkowym rynku, a także miłośnicy kuchni regionalnej biorący udział w imprezie o nazwie Kociołek Galicyjski.

 

 

Dane kontaktowe


Miasteczko Galicyjskie

Lwowska 226
33-300 Nowy Sącz
tel. +48.18.4443570
tel. +48.18.4410210


internet: https://muzeum.sacz.pl/
e-mail: miasteczko@muzeum.sacz.pl

Zapytaj o ofertę

Gastronomia

  • Restauracja Dwóch Świętych mieści się w Pensjonacie Małopolanka na Deptaku krynickim. Wybór dań i win stanowi szeroką ofertę w której każdy smakosz znajdzie coś dla siebie. Serdecznie zapraszamy więcej

  • Karczma Cichy Kącik - to urocze miejsce stworzone z Miłości do Kuchni i Tradycji, istniejące od 1936 roku w Krynicy - Zdroju. więcej

  • Przy ulicy Kościelnej, wśród tej zabytkowej zabudowy, pamiętającej czasy, gdy kupcy węgierscy wozili tędy wino, a kupcy polscy wywozili miód, stoi Restauracja Dom Miodu i Wina.więcej

  • BACIARKA to klimatyczna kawiarnia znajdująca się przy czerwonym szlaku na górze Holica z pięknym widokiem na górskie szczyty Beskidu.więcej