Wypoczynek z dzieckiem w Beskidzie Sądeckim to świetna okazja do wspólnych zabaw oraz eksplorowania malowniczych, górskich terenów regionu.
Swoją przygodę można rozpocząć od spaceru krynickiem deptakiem, na którym czeka wiele ciekawych miejsc, jak fontanna multimedialna, Pijalnia Główna, a w letnich ogródkach można skorzystać ze smakowitych propozycji kulinarnych.
Stąd już niedaleko do Parku Zdrojowego, ścieżkami którego dojdziemy na sam szczyt Góry Parkowej z kompleksami rajskich ślizgawek, zjeżdżalnią pontonową, parkiem linowym o zróżnicowanym stopniu trudności oraz tarasem widokowym.
Nie można też pominąć słynnej kolejki linowo – terenowej, która zawiezie nas na szczyt Góry Parkowej.
Już sama przechadzka urokliwymi ścieżkami spacerowymi, pełnymi tajemniczych zakamarków i oczek wodnych , może okazać się nie lada wyzwaniem dla rodziców małych odkrywców.
Z legendy zapisanej przy figurze Matki Bożej dzieci dowiedzą się, co łączy Górę Parkową z Jaworzyną Krynicką.
W aktywnym poznawaniu tajemnic góry może być pomocna gra terenowa "Zostań odkrywcą Góry Parkowej".
Najkrótsze i najszybsze wejście na Górę Parkową (ok. 15 min.) od strony ul. Pułaskiego w kierunku drogi do Tylicza, jest przystosowane dla wózków dziecięcych.
Jeżeli obawiamy się o kondycję naszego dziecka, możemy wjechać na szczyt kolejką linowo - terenową, a następnie śćieżką przyrodniczą zejść na dół.
Rozleglejsze widoki możemy podziwiać ze szczytu Jaworzyny Krynickiej, na którą wyjedziemy kolejką gondolową.
Dla mających kondycjęi lubiących górskie wędrówki czekają szlaki - czerwony lub zielony.
Od sierpnia 2021 roku na dachu górnej stacji kolejki utworzono platformę widokową, a dzieci dodatkowo moga z niej zjechać na zjeżdżalni.
Przy dobrej widoczności zobaczymy nawet Tatry.
Dużą atrakcją, nie tylko dla dzieci, jest ścieżka w koronach drzew (Słotwiny Arena).
Na wieżę widokową prowadzi bardzo ciekawa kilometrowa ścieżka przyrodniczo - edukacyjna. Dowiemy się z niej: kim byli Łemkowie, jak mieszkali, jak się ubierali, co to jest mofeta, jakie zwierzęta mieszkają w Beskidzie Sądeckim i czym się żywią.
Dziecko z pewnością ne będziesię nudziło, ponieważ mozę wszystkiego dotykać, układać klocki, wybierać słowiańskie stwory, które chce posłuchać.
Dodatkową atrakcją jest 60 - metrowa zjeżdżalnia, ale to już chyba dla odważnych dzieci ;
Niezapomniane wrażenia gwarantuje również Sankostrada – całoroczny tor przypominający do złudzenia tor bobslejowy, którego dodatkową zaletą jest brak konieczności naśnieżania, gdyż jazda odbywa się w specjalnych dwuosobowych wózkach zamiast tradycyjnych sanek.
A oto lista pozostałych atrakcji, z których warto skorzystać podczas wypoczynku w naszym regionie:
Krynicki Park Linowy - u podnóża Jaworzyny Krynickiej gwarantuje zabawę pełną emocji dla turystów w każdym wieku. W jego ofercie znajdują się 4 trasy: niska - dla dzieci; średnia- dla każdego; wysoka - dla śmiałków oraz zjazdowa, dodatkowo oferowana jest usługa BIG SWING - skok wahadłowy nad urwiskiem. Z tych atrakcji mogą korzystać dzieci już od 4 lat. Park Linowy prezentuje również szeroką ofertę dla grup zorganizowanych.
Tor gokartowy Adrenalina w pobliskim Tyliczu na pewno podniesie poziom tego hormonu wszystkim miłośnikom motoryzacji dzięki Gokartom " Rimo Evo 4" ( silnik honda gx200 6.5 km ).
FARMA LAMA w Tyliczu pozwoli Państwa pociechom odkryć uroki wiejskiego życia i umożliwi kontakt ze zwierzętami. W MINI ZOO dzieci mogą nakarmić zwierzęta, a podczas organizowanych na farmie zajęć - wcielić się w prawdziwego farmera.
Odważniejsi mogą zasmakować przejażdżek na koniach na piaskowej arenie, w krytej ujeżdżalni lub w terenie, co może stać się ich pasją na całe dorosłe życie.
Przy wjeździe do Krynicy od strony północnej, na tzw. Kopciowej znajduje sięIZBA LEŚNA, w której prezentowana jest flora i fauna lasów Krynickich, a także zagadnienia związane z funkcjonowaniem lasów i pracą leśnika. Dodatkowo w pobliżu Izby wytyczono Ścieżkę Edukacyjną "Śladem pracy Leśnika" .
Z kolei trasy rowerowe o zróżnicowanym poziomie trudności jak i bogata oferta wypożyczalni sprzętu sportowego umożliwią relaks dla całej rodziny bez konieczności posiadanie własnych dwóch kółek. Wypożyczalnie oferują zarówno rowery dziecięce, jak i siodełka dla najmłodszych pociech wraz z niezbędnymi kaskami.
Gdyby tego było mało – również wszystkie szlaki turystyczne i nordic walking stanowią świetną formę zaznajamiania najmłodszych z górską florą i fauną oraz z pięknem beskidzkiego krajobrazu. Co równie ważne - ten rodzaj rekreacji nie wymaga żadnego dodatkowego sprzętu poza wygodnymi butami.
Baseny z pewnością wypełnią Państwa pozostały czas, zwłaszcza w upanle wakacyjne dni.
Dla dzieci szczególnie polecamy basen w Aquaparku na Zapopradziu w pobliskiej Muszynie, przy którym znajduje się park linowy, boisko do siatkówki, zewnętrzne stoły do tenisa, dmuchana zjeżdżalnia, a także restauracją.
Nie zapominajmy również o ogólnodostępnych miejscach rekreacji takich jak Skateparki - w Krynicy szczególnie dobrze wyposarzony przy osiedlu Czarny Potok (ul. Reymonta), czy place zabaw, a dla nieco starszych - siłownie zwnętrzne.
Kiedy zaś zechcą Państwo odetchnąć od wysiłku fizycznego…
zapraszamy do odwiedzenia jedynego w swoim rodzaju Muzeum Zabawek Bajka, które przeniesie wszystkich w świat wspomnień. Najstarsze z prezentowanych w Krynicy zbiorów pochodzą jeszcze z czasów prehistorycznych. Zostały znalezione podczas wykopalisk archeologicznych w Elblągu. Pozostała część kolekcji powstała w XIX i początkach XX wieku.
Krynickie muzeum to jedyne poza Kudową-Zdrojem takie miejsce!
Bogatą historię okolic Krynicy możemy poznać w muzeach - w pobliskim Tyliczu znajduje się Muzeum Dziejów Tylicza (Dom Kultury na Rynku) oraz w Muszynie -Muzeum Regionalne PTTK „Państwa Muszyńskiego” (ul. A. Kity 26)
Nieco dalej - w Nowym Sączu znajduje się niezwykły, największy w Małopolsce obiekt muzealny - Sądecki Park Etnograficzny (ul. B. Wieniawy-Długoszewskiego 83b) oraz Miasteczko Galicyjskie (ul. Lwowska 226), w którym oprócz licznych starych budynków dzieci mogą zobaczyć dawne pracownie rękodzielnicze, a w ramach warsztatów rzemieślniczych samodzielnie wykonać przedmioty codziennego użytku.
Oddalona o około 17 km od centrum Krynicy Kamianna to światowe centrum apiterapii i Miodowa Stolica naszego kraju. Ta mała wioska posiada zarówno Muzeum Pszczelarstwa jak i liczne pasieki znane z dużej produkcji miodu i produktów pszczelich, a jej sława sięga daleko poza granice Małopolski.
Dla spragnionych jodu, a także dzieci z problemami oskrzelowymi czy alergicznymi polecamy tężnie solankowe, m.in. w Parku Słotwińskim oraz Tyliczu. Działanie tężni polega na wytwarzaniu odpowiedniego mikroklimatu, który pobudza siły obronne organizmu, a inhalacje są niczym innym jak powrotem do naturalnych metod leczenia.
Swoje podboje otwiera także najnowsze kino cyfrowe – perełkowy ekran oraz system nagłośnienia Dolby Digital, a także możliwość oglądania filmów w technologii 3D zapewnią wszystkim widzom niezapomniane wrażenia.
Warto również skorzystać z dostępnej w najbliższej okolicy oferty flisaków, którzy zapraszają do Piwnicznej (ok. 30 km), skąd rusza spływ„ Doliną Popradu”. Bezpieczne łodzie flisackie mają bardzo małe zanurzenie, co pozwala na korzystanie z nich nawet przy niskich stanach wód. Spływ rozpoczyna się na przystani przy ul. Gąsiorowskiego -poniżej mostu wiszącego, w kierunku przejścia granicznego ze Słowacją.
Podobną atrakcję stanowi spływ Dunajcem, który jest najwygodniejszą formą zwiedzania Pienińskiego Parku Narodowego. Można go rozpocząć w Sromowcach Wyżnych, Kątach lub w Sromowcach Niżnych u podnóża Trzech Koron (ok. 100 km od Krynicy).
Należy zaznaczyć, że obydwa spływy są bardzo bezpiecznymi formami wypoczynku, a flisacy mają na wyposażeniu łodzi kapoki.
Polecamy również korzystanie z oferty lokalnego biura turystycznego lub samodzielnego zwiedzania niezwykle fascynujących zakątków całej południowej Polski!