facebook instagram

Muzeum Regionalne Państwa Muszyńskiego


33-370 Muszyna

Opis


Muzeum Regionalne Państwa Muszyńskiego jest izbą pamięci o profilu etnograficzno-historycznym. Dla zwiedzających zostały udostępnione trzy sale ekspozycyjne podzielone na zakresy tematyczne:

 

Sala mieszczańska, zwaną także izbą zajazdu, w której eksponowane są narzędzia i sprzęty gospodarstwa domowego, a także inne przedmioty codziennego użytku wykorzystywane przed laty w domach mieszczańskich. Istotnymi elementami ekspozycji
w tej sali są również dokumenty, prasa, przedmioty pozostałe po cechach rzemieślniczych oraz regionalne stroje mieszczan muszyńskich. W izbie tej wyodrębniono również część ekspozycji, która ma przybliżyć odwiedzającym historię Żydów mieszkających w Muszynie od czasów porozbiorowych do lat czterdziestych XX wieku.

 

Gabinet starosty, zwany także salą zamkową, w którym przechowywane są eksponaty archeologiczne pozyskane podczas prac wykopaliskowych przeprowadzonych na muszyńskim zamku, militaria, obiekty numizmatyczne, jak również przedmioty związane
z działalnością Harników, starostów i zbójników na terenach historycznego „Państwa Muszyńskiego”. W sali zamkowej znajdują się też materiały poglądowe, takie jak makieta XIV-wiecznego zamku biskupiego oraz mapa tzw. „kresu muszyńskiego” obejmującego dwa miasta i trzydzieści pięć wsi.

 

Kuchnia łemkowska, zwaną także salą łemkowską, w której prócz pieca chlebowego, tradycyjnych łemkowskich wyrobów łyżkarskich (np. maśniczek), można obejrzeć zabytkowe przyrządy służące do obróbki lnu i zboża oraz oryginalne szkice łemkowskiego artysty prymitywisty – Epifaniusza Drowniaka, znanego jako Nikifor Krynicki. Do najciekawszych eksponatów w tej sali warto zaliczyć Kronikę szkolno-parafialną
z Wierchomli datowaną na 1818 rok oraz „dudło”, czyli łemkowski sąsiek na zboże wydłubany ręcznie w pniu jodłowym.

 

Dzieła lokalnych twórców ludowych prezentowane są w ramach ekspozycji stałej. Należą do nich m. in. świątki ludowego rzeźbiarza Józefa Citaka czy naczynia i rzeźby gliniane wykonane przez Kunegundę Jeżowską.

Od 2010 roku siedziba Muzeum znajduje się przy ulicy Krzywej 1 w Muszynie, na terenie tzw. Podzamkowego Zespołu Dworskiego, w budynku zrekonstruowanego XVIII-wiecznego zajazdu.

 

ZWIEDZANIE

Godziny otwarcia muzeum

Poniedziałek: Nieczynne

Wtorek: 10:00-17:00

Środa: 10:00-17:00

Czwartek: 10:00-17:00

Piątek: 10:00-17:00

Sobota: 10:00-17:00

Niedziela: 13:00-17:00

Ostatnich zwiedzających przyjmujemy pół godziny przed zamknięciem.

 

 

BILETY

Dzieci do lat 6: wstęp bezpłatny

Bilet cały: 8 zł

Bilet ulgowy: 6 zł

Bilet grupowy: 5 zł (min. 10 osób)

Dane kontaktowe


Muzeum Regionalne Państwa Muszyńskiego

ul. Krzywa 1
33-370 Muszyna
tel. +48.18.5349160


internet: www.ckic.muszyna.pl/pl/3310/0/historia.html
e-mail: muzeum@muszyna.pl