facebook instagram

Kolejka na Górę Parkową


33-380 Krynica - Zdrój

Opis


Kolej linowo - terenową na Górę Parkową uruchomiono 8 grudnia 1937 r.

 

W ciągu pierwszych 10 dni od jej otwarcia, z atrakcji skorzystało prawie 3,5 tys. osób, a w ciągu roku wagonem na szczyt Góry Parkowej wjechało ponad 145 tys. Odwiedzających uzdrowisko.

 

Dolna jej stacja (584 m n.p.m.) znajduje się tuż obok deptaku krynickiego, natomiast górna stacja na szczycie Góry Parkowej (732 m n. p. m.). 

 

Długość trasy ciągnącej się w linii prostej  i wynosi 642 m, różnica poziomów wynosi 148 m.

 

Budowana jest na tych samych zasadach co kolej linowa na Gubałówkę, posiada jedynie wagoniki o mniejszej pojemności: liczba miejsc to  do 50 osób, a zdolność przewozowa to  500 osób w ciągu godziny.

 

Czas trwania jazdy wynosi 3 minuty. Spadki na trasie od 19 do 26%.


Kolej została uruchomiona ponownie dnia 1 czerwca 1946 roku.Jazda planowa co 15 minut lub dla min. 10 osób jazda ciągła.

 

 

W związku z przebudową dolnej i górnej stacji, kolejka na Górę Parkową jest tymczasowo  nieczynna. 

 

Atrakcje na szczycie


Tuż obok stacji wznosi się wieża rozbiegowa toru bobsleyowego, którego zakończenie było przy dolnej stacji kolei. Dziś wieżę starego toru saneczkowego zamieniono w tzw. „Rajskie Ślizgawki”.

Znajdują się tam różnego rodzaju rynny, atrakcja dla tych najmłodszych, ale nie tylko.

 

Na szczycie Góry Parkowej świetną zabawę oferuje „Kubusiowy Stok”, na którym funkcjonuje wyciąg taśmowy typu SUN KID, potocznie zwany „czarodziejskim dywanem”.

Długość wyciągu wynosi 100 m, a czas jazdy to 4 min. Przy sprzyjających warunkach śniegowych mogą korzystać z niego zarówno narciarze jak i jeżdżący na sankach, natomiast  latem czynna jest zjeżdżalnia pontonowa.

 

 

 

 

 

ZJEŻDŻALNIE

1 przejazd 4 zł
5 przejazdów 15 zł
10 przejazdów 20 zł
UWAGI DO CENNIKA:   RAJSKIE ŚLIZGAWKI: Przejazd darmowy przysługuje: 
• Dzieciom do 4 lat (dzieci urodzone po 01.01.2017), przejazd na podstawie biletu opiekuna, wiek dziecka należy potwierdzić ważnym dokumentem. • Dzieci w wieku 4-8 lat przejazd na podstawie biletu dziecka + opiekuna.   Dzieci mogą korzystać ze zjeżdżalni pod opieką dorosłych, ze względów bezpieczeństwa, dziecko musi usiąść zawsze z przodu, przed opiekunem. Opłata jest pobierana od osoby.    ZJEŻDŻALNIA PONTONOWA: • Ze zjeżdżalni pontonowej mogą korzystać dzieci w wieku powyżej 8 lat.
• Dzieci w wieku od 5 do 8 lat mogą korzystać ze zjeżdżalni tylko w obecności osoby pełnoletniej, która zapozna dziecko z niniejszymi zasadami.

 

 

 

 

 

Dane kontaktowe


Kolejka na Górę Parkową

Aleja Nowotarskiego 1A
33-380 Krynica - Zdrój
tel. +48.18.2020300


internet: https://www.pkl.pl/gora-parkowa/parkowa.html
e-mail: bok@pkl.pl

Zapytaj o ofertę