facebook instagram

Ogrody sensoryczne , Ogrody baśni i legend


33-370 Muszyna

Opis


Muszyńskie ogrody sensoryczne usytuowane są  w dzielnicy uzdrowiskowej „Zapopradzie”.

Jest to obiekt ogólnodostępny, który oprócz  odpoczynku na łonie natury służy także do celów terapeutycznych i edukacyjnych. Szczególnie przyjazny jest  osobom niewidomym, gdyż ma za zadanie w sposób celowy oddziaływać na zmysły pozawzrokowe, co więcej  - wszystkie tablice informacyjne na terenie ogrodów mają, oprócz polskiej, angielskiej i słowackiej, także wersje zapisane pismem Brajla.

 

Obiekt jest całkowicie przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, dzięki czemu jest też sporą atrakcją dla rodziców z małymi dziećmi, którzy nie muszą martwić się brakiem podjazdów dla wózków czy zbyt wysokimi krawężnikami.

 

Ogród  podzielony jest na kilka stref:

 

  •          Zdrowia

gdzie znajdziemy różnorodne urządzenia do lekkich ćwiczeń fizycznych, a oprócz nich także kompozycje roślinne składające się  m. in. z róż, tawuł, żywotników, świerków, klonów i grabów.

 

 

  •          Zapachu

tu z kolei wrażeń pozawzrokowych dostarczają hiacynty, lilie, świerki, jodły, jak również „kuchenne przyprawy”:  tymianek, szałwia, mięta, czosnek itp.

 

  •          Dźwięku

 gdzie delikatny szum drzew, świergot ptaków, szmer wody płynącej w strumieniu i chrzęst żwiru pod nogami będą miały za zadanie zintensyfikować nasze doznania

 

  •          Strefy zapachowo-dotykowej

 w której rośliny dobrane są w taki sposób, aby wydzielały bogaty zapach oraz posiadały różnorodne faktury i kształty liści i kwiatów.

 

  •          Smaku

 obfitującej w krzewy i drzewa owocowe, dzięki którym można  rozkoszować się smakami czereśni, malin, jabłek, owoców aronii, czy, jeśli dopisze nam szczęście - orzechów leszczyny.

 

  •          Wzroku

wieńczącej całość, skąd można podziwiać całą feerię barw ogrodu, jak również spektakularną  panoramę Muszyny.

 

  •        Strefa Afrodyty – jej patronką jest grecka bogini miłości, Afrodyta, która symbolicznie

ze swej amfory podlewa rajskie jabłonie, sadzone tutaj przez pary nowożeńców (zarówno polskich jak i zagranicznych).

Muszyńskie drzewka miłości są symbolem dobrobytu, szczęścia i rozkwitającej miłości młodych.

Z roku na rok drzewek przybywa, zapewne za jakiś czas las Afrodyty będzie dawał cień i schronienie przed upałem kolejnym pokoleniom.

Te ze specjalnych kłódek dowiedzą się, kto był fundatorem drzewek.

Szczegóły dotyczące sadzenia drzewek miłości dostępne są TUTAJ.

 

 

W ogrodach sensorycznych przybyła kolejna atrakcja dla odwiedzających, a mianowicie PAWILON MUZYCZNY.

 

Przeszklony obiekt jest częścowo wbudowany w znajdujące się na tereanie ogrodów wzgórze, natomiast wierzch pawilonu w całości poktyty jest trawą.

 

W środku obiektu fukcjonuje kawiarnia, której możemy napić się pysznej aromatycznej kawy i rozkoszować się cudownym krajobrazem Beskidów.

 

Ogrody baśni i legend stanowią część Ogrodów sensorycznych w Muszynie.

Nawiązaują one do dawnych muszyńskich baśni i legend.

Przy każdej atrakcji znajdują się tablice, z których dowiedzieć się możemy, jak dawniej żyły mieszczki muszyńskie, poznamy legendy o ukrytym skarbie oraz opowieści o straźniczkach studni, tzw. studnicach...

 

Na zwiedzających czeka mnóstwo atrakcji:

 

CHATA MŁYNARZA

CHATA MIESZCZKI MUSZYŃSKIEJ

JASKINIE ZBÓJNIKÓW

WAROWNIA

STUDNIA

CHATA CZAROWNICY ORYNY

 

Dane kontaktowe


Ogrody sensoryczne , Ogrody baśni i legend

Aleja Zdrojowa
33-370 Muszyna
tel. +48.18.4714009


e-mail: gmina@muszyna.pl

Zapytaj o ofertę

Oferty noclegów

  • SPRAWDŹ PAKIETY POBYTOWE HOTELU I SKORZYSTAJ Z WYJĄTKOWYCH OKAZJI: MAJÓWKA DŁUGI WEEKEND CZERWCOWY WAKACJE I WCZASY Z DZIEĆMI WYPOCZYNEK W POLSCE DLA TURYSTY   HOT ...więcej

  • Ośrodek Położony jest przepięknym zakątku Beskidu Sądeckiego, na skraju  uzdrowiskowej miejscowości Muszyna-Złockie, w sąsiedztwie szlaków turystycznych, dysponuje własnym źródełkiem ...więcej

  • Hotel Klimek **** SPA zaprasza i oferuje swoim Gościom, spokój, idealną atmosferę pełnego wypoczynku, krystalicznie czystą źródlaną wodę, nieskazitelne powietrze oraz profesjonalną obsłu ...więcej