Maszeruj z kijkami
Nordic walking, czyli marsz z kijami. Forma rekreacji ruchowej, która zyskuje coraz większe grono zainteresowanych. Zapoczątkowana w Skandynawii, jako uzupełnienie treningu letniego dla biegaczy narciarskich.
Niezwykle wszechstronny sposób aktywności, jednocześnie nie obciążający naszego organizmu jak chociażby bieganie czy kolarstwo górskie. Potrafi jednocześnie zaangażować mięśnie klatki piersiowej, tricepsy, bicepsy, ramiona i brzuch. Mięśnie dzięki obecności kijów w marszu są stale wzmacniane, co pozwala zapobiec przetrenowaniu, z którym mamy do czynienia podczas ciężkich zajęć na siłowni lub zajęciach fitnessu, tak dzisiaj popularnych. Dzięki wszechstronności Nordic walking nasze ciało pozostaje w doskonałej kondycji na co dzień.
A to tylko niektóre pozytywy:
- odciążenie stawów – szczególnie ważne dla osób starszych
- rozwój siły i wytrzymałości górnych partii ciała – ramion i klatki piersiowej
- pozwala łatwiej pokonywać wzniesienia
- dzięki zaangażowaniu całego ciała spalamy więcej kalorii
- zwiększenie ogólnej stabilności organizmu
Badania wykazują, że ponadto usprawniamy działanie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Jest to szczególnie ważne, gdyż praca tych układu wraz z wiekiem osłabia się. Znikome obciążenie stawów podczas marszu z kijkami, sprawia że jest on polecany osobom otyłym. Dzięki temu nie powodujemy nadmiernych przeciążeń dla stawu np. kolanowego. Zbawienny udział kijków w ruchu powoduje zwiększenie ilości spalonych kalorii nawet do 40%, a także utrzymać ciało w doskonałej równowadze i stabilności podczas marszu na wzniesienia lub po terenie górzystym.
Uniwersalność Nordic walking to przede wszystkim brak ograniczenia wiekowego, kondycyjnego czy zbyt dużej wagi. Uprawiać można go przez cały rok. Warto jednak pamiętać o zapoznaniu się z odpowiednią techniką kroku poprzez wykwalifikowanego trenera, który z pewnością poprawi technikę naszego kroku, dobierze odpowiedni sprzęt zarówno pod względem jakości jak i funkcjonalności.
Technika: Na pierwszy rzut oka nic prostszego. Jeśli jednak rozłożymy tenże ruch na czynniki pierwsze zobaczymy jakich błędów nie popełniać, a przez to będziemy mogli czerpać wszystkie wyżej wymienione pozytywne aspekty tej aktywności pełnymi garściami.
Postawa: Plecy proste, brzuch wciągnięty stawy łokciowe luźne i w miarę możliwości proste, lecz nie usztywnione, podczas przyspieszenia pozwólmy żeby ciało lekko wychyliło się do przodu.
Krok: Stopę stawiamy od pięty kończąc na palcach i z nich się wybijając do następnego ruchu. Ponadto kroki powinny być dłuższe niż zazwyczaj. Spowoduje to większe rozciągnięcie w pachwinach.
Praca rąk i nóg: Naprzemianstronna praca kończyn górnych z dolnymi jak w narciarstwie biegowym – styl klasyczny. Ręce pracują jak wahadła – możliwa minimalna rotacja barkami.
Wydawać by się mogło: tyle pozytywów za tak niewiele! W istocie tak naprawdę jest. Wystarczy dobra para butów sportowych, lekkie ubranie, kije wykonane z materiałów o wysokiej jakości i już jesteśmy gotowi do pokonywania pierwszych metrów.
Cieszmy się zatem świeżym powietrzem, dobrą atmosferą i MASZERUJMY Z KIJKAMI!